НБУ зафіксував офіційний курс UAH/USD на новому рівні та вживає додаткових заходів для балансування валютного ринку та підтримки стійкості гривні в умовах війни.

Національний банк України змінив офіційний курс гривні до долара США на 25%, до 36,5686 UAH/USD, з 9:00 21 липня 2022 року. Відповідні зміни внесено постановою Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 154 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 від 21 липня 2022 року», яка набирає чинності з 21 липня 2022 року. Причиною такого рішення стала зміна фундаментальних параметрів української валюти протягом війни та зміцнення долара. Цей крок має підвищити конкурентоспроможність українських виробників, зблизити умови обмінного курсу для різних груп бізнесу та домогосподарств та підтримати стійкість економіки під час війни. Офіційний курс UAH/USD залишається фіксованим.

Плюси реформи

В умовах великої невизначеності, спричиненої війною в Україні, фіксований курс гривні до долара США є основним якорем стабілізації очікувань та ключовим інструментом для досягнення пріоритетних цілей НБУ. Цими цілями є підтримка цінової та фінансової стабільності, що є необхідною умовою відновлення економіки. «Закріплення курсу гривні на рівні 29,25 UAH/USD на початку війни допомогло забезпечити стабільне функціонування фінансової системи. Механізм фіксованого валютного курсу є стабілізатором економіки за поточних умов. Війна тривала майже п’ять місяців, що принесло суттєві зміни до української та світової економіки. Таким чином, офіційний курс гривні, встановлений на 24 лютого, втратив свою актуальність і поступово перестав бути предметом очікувань. З урахуванням цього НБУ вніс разову зміну офіційного курсу гривні до долара США і зафіксував його на рівні 36,5686 UAH/USD. Новий рівень обмінного курсу має стати підтримкою для економіки та зробити її стійкішою у періоди невизначеності.

Фіксація обмінного курсу дозволить НБУ зберегти контроль над динамікою інфляції та забезпечити безперебійне функціонування фінансової системи. Це ключова умова стабільної роботи економіки, що життєво необхідне в умовах війни», – наголосив глава НБУ Кирило Шевченко. За оцінками НБУ, зміна обмінного курсу підвищить приплив і, отже, продаж валютного виторгу експортерами, зведе до мінімуму спекулятивну поведінку учасників ринку та дозволить стабілізувати очікування щодо обмінного курсу.

Мінуси реформи

Коригування офіційного курсу гривні вплине лише на прискорення зростання цін, викликане в першу чергу наслідками війни за постачання товарів і послуг і вартість логістики, а також динамікою цін на світових товарних ринках в останні місяці. Натомість фіксація офіційного курсу на новому, більш стабільному рівні дозволить НБУ тримати під контролем цінову динаміку в Україні. Зміни до встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют у готівковому та безготівковому сегментах ринку не вносяться. Як і раніше, купівля-продаж банками іноземної валюти для виконання клієнтських доручень у безготівковому сегменті валютного ринку здійснюватиметься за курсом, який не може відхилятися більш ніж на 1% від офіційного курсу. Як і раніше, ціна продажу у готівковому сегменті валютного ринку визначатиметься ринковим попитом та пропозицією.

Ви можете поділитися цією публікацією у своїх соціальних мережах

Інші публікації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code