Військовий облік жінок: що нас очікує

Військовий облік жінок стартує 1 жовтня 2022 року.

Кого стосується.

Обов’язок стосується жінок, молодших 60 років, які не мають протипоказань за станом здоров’я та професія чи спеціальність якої є у наказі Міноборони. Мова йде про наказ від 07.02.2022 р. №35, що діє з 01 квітня 2022 року, і розширює перелік професій для жінок, які повинні бути на військовому обліку.

У переліку професій, зокрема, програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, бухгалтери, співробітники ресторанів і готелів, стоматологи, ветеринари, перекладачі, кухарі тощо.

До якого числа треба стати на облік.

Граничного строку взяття на облік наразі не встановлено. Тому адмінштрафів поки що не буде. Але в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військомати) наголошують, що в умовах воєнного стану не обов’язково чекати до жовтня, а можна стати на облік прямо зараз.

Що після цього.

Після того, як жінка стала на військовий облік, вона є військовозобов’язаною. Тобто перебуває у запасі збройних сил, національної гвардії чи інших військових формувань.

Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу. Також їх можуть залучити виконувати роботи із забезпечення оборони держави у воєнний час.

В окремих випадках можуть мобілізувати за найбільш дефіцитними військовими спеціальностями у збройні сили чи інші складові сил оборони.

Хто з жінок не підлягатиме мобілізації.

Призову на військову службу через мобілізацію не підлягають жінки, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років, або які самостійно виховують дитину віком до 18 років. Такі жінки можуть бути призвані на військову службу лише за їх згоди і тільки за місцем проживання.

Повний перелік тих, хто не підлягає, є у ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Обмеження виїзду за кордон.

На період воєнного стану військовозобов’язаним жінкам виїзд за межі України обмежено. Це не стосується тих, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Обов’язки військовозобов’язаних жінок.

Згідно постанови КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних» військовозобов’язані мають:

  • бути на військовому обліку за місцем проживання;
  • з’являтися за викликом;
  • не змінювати місце проживання;
  • проходити медичний огляд та лікування;
  • проходити підготовку до військової служби;
  • за 7 днів прийти до територіального центру для зняття з військового обліку, якщо треба змінити місце проживання, поїхати у відрядження, на навчання, у відпустку чи лікування (на більше, ніж три місяці за межі України);
  • за 7 днів повідомляти про зміну сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;
  • негайно повідомляти про втрату військово-облікового документа.

Чи можна відмовитись?

Ні. Жінки, придатні за станом здоров’я та віком, а також мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю – мають стати на облік в обов’язковому порядку. Це передбачено Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Відповідальність за порушення.

Як запевняють в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, до кінця 2022 року жоден керівник підприємства, де працюють жінки, а також самі жінки, які мають стати на облік, не нестимуть адміністративну відповідальність.

Після кінцевого терміну (який наразі не встановлено) взяття на облік жінок, яким це необхідно зробити, на керівника підприємства, де працює порушниця, накладатимуть штраф у розмірі від 5500 до 8500 грн.

Порушення військовозобов’язаними правил військового обліку – це стаття 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За що передбачена санкція від 510 до 850 гривень. За повторне порушення протягом року – від 850 до 1700 гривень.

Ухилення військовозобов’язаної від військового обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру, це порушення ч. 1 ст. 337 Кримінального кодексу. Карається штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами до одного року.

У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Читайте більше за посиланням:

Ви можете поділитися цією публікацією у своїх соціальних мережах

Інші публікації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code